MODA, A PROJEKTOWANIE WNĘTRZ.

Zarówno projektanci mody, jak i projektanci wnętrz pracują ze szkicami, próbkami, kolorami, tkaninami, teksturami, kształtami i przestrzenią. Jednak to, co zbliża modę do projektowania wnętrz, to znacznie więcej niż podobne opracowywanie projektów.

TRENDY USTAWIANIE TRENDÓW

Podczas gdy trendy w modzie są wynikiem osiągnięć ekonomicznych, społecznych i historycznych, trendy w aranżacji wnętrz są wynikiem trendów w modzie. Często uciekinierzy określają, co dalej w aranżacji wnętrz. Może to być wzór, taki jak szkocka krata lub kwiatowy, lub kombinacja materiałów. Ponieważ moda jest bardziej impulsywna, a konsumenci bardziej wymagający, podążanie za trendami mody to świetny sposób na rozdawanie tego, czego ludzie chcą w swoich domach.

Neutralne barwy i odcienie ziemi to trend kolorystyczny wystroju wnętrz w 2021 roku.

TE SAME MATERIAŁY

Projektowanie ubrań jest bardzo podobne do projektowania mebli. Dodatkowo ciągnięcie stroju jest bardzo podobne do projektowania wnętrza domu. Moda polega na łączeniu kolorów, wzorów i faktur. Aranżacja wnętrz jest dokładnie taka sama.

WYRAZ SIEBIE

Zarówno moda, jak i wystrój wnętrz to najlepszy artystyczny sposób wyrażania siebie. Nie ma nic bardziej wzmacniającego niż znalezienie siebie w ubraniach, które nosimy. Osobisty styl polega na znalezieniu ubrań, które sprawią, że poczujemy się dobrze we własnej skórze. W aranżacji wnętrz jest dokładnie tak samo. Zamiast czuć się dobrze we własnej skórze, szukamy dobrego samopoczucia w naszej skorupie, naszej bezpiecznej przystani. Kiedy wyrażamy siebie materialistycznie, rozwijamy się osobiście.

METALICZNE SZCZEGÓŁY

W modzie i aranżacji wnętrz łączy się również szerokie zastosowanie metalicznych detali. Na przykład złoty zamek błyskawiczny niczym nie różni się od mosiężnego kinkietu. W modzie, podobnie jak w aranżacji wnętrz, złote oprawy są jednocześnie funkcjonalne i dekoracyjne.

RECYKLING, UPCYCLING I UŻYWANE

Moda jest jedną z największych branż zanieczyszczających środowisko. Jednak świadomość i troska o środowisko ze strony konsumentów sprawiają, że przemysł staje się bardziej ekologiczny. Choć aranżacja wnętrz jest z daleka bardziej ekologiczna, zmienia się też branża.

Obie branże zmieniają swoje wartości, a wiele marek zmienia oferowane przez siebie dobro. Częściej można znaleźć ubrania i meble z recyklingu. Nawet szybka moda staje się bardziej ekologiczna, ponieważ popularne marki odzieżowe oferują produkty lub kolekcje wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. W ten sam sposób konsumenci mają teraz w swojej garderobie tyle artykułów vintage, ile nowych. W rzeczywistości największe platformy e-commerce oferują odzież używaną, to samo dzieje się z meblami. Wartość kultowego designu oraz wysokiej jakości i trwałych przedmiotów jest równie popularna w modzie i wystroju wnętrz.

Narodziny inspiracji

Nieuniknionym pytaniem jest więc: w jaki sposób projektanci z obu profesji znajdują inspirację i jak trafiają do tego samego miejsca? Wracając do tematu ekspresji artystycznej, każdy okres miał swój własny ruch, który rządził ówczesnym duchem czasu, a artyści w wielu postaciach (poeci, malarze, rzeźbiarze…) mieli swoje własne wersje tego ruchu.

Ciągle zmieniające się pory roku niosą ze sobą nowe trendy zarówno w aranżacji wnętrz, jak i w modzie, przechodząc od jasnych kolorów latem do bardziej ziemistych w chłodniejszych miesiącach.

Moda/projektowanie wnętrz jako osobista ekspresja.

Osobista ekspresja jest tak głęboko zakorzeniona w modzie i projektowaniu wnętrz, a piękno jest w oku patrzącego. Możemy być ślepymi zwolennikami trendów lub przyjmować je ze zdrową dawką sceptycyzmu, w którym zawsze dodajemy swój osobisty akcent.

Masz parę ulubionych srebrnych kolczyków z wisiorkami? A co z metalowymi lampami wiszącymi nad blatem? Sukienka w kwiaty – poduszki do rzucania na kanapę. Kurtka motocyklowa – skórzana sofa. Możliwości są nieograniczone, gdy moda inspiruje projektowanie wnętrz.

W tej grze nie ma zwycięzców ani zdobywców drugiego miejsca. Moda i projektowanie wnętrz są „partnerami w zbrodni”, obaj są zdeterminowani, aby nasze życie było trochę lepsze, więc wykorzystajmy to, co najlepsze z obu światów.